Posiadać siebie w dawaniu siebie czyli przebaczać

1. W filmie „Ben Hur” jest taka scena: kiedy umiera Zbawiciel, zaczyna się nawałnica, obficie pada deszcz. Ci, po których spływają strugi deszczu doznają uzdrowienia, m.in. z trądu. Mimo, iż ludzie zabijają Boga, to Bóg – choć jest Panem pomsty, nie dokonuje odwetu. Przeciwnie, zsyła deszcz błogosławieństwa. Czyni to, albowiem jest Miłością i Przebaczeniem. To dlatego też Chrystus zobowiązuje Piotra, a w nim każdego, by przebaczać 77 razy, czyli zawsze. Mówiąc obrazowo, czerpiąc ze skarbca Bożego, winniśmy zasypywać miłością wyrwy czynione przez grzech. Słowem i czynem, w mocy Bożej (w stanie łaski uświęcającej) starać się utrzymać porządek miłości. Wszystko w tym celu, by krzywdziciel, który działa wskutek braku miłości Bożej, otworzył swe serce na delikatność i pokorę Boga objawianą w dziełach Jego uczniów.

2. Być sprzedanym to znaczy być pozbawionym wolności. To brak możliwości samostanowienia. I nie trzeba tu zaraz sobie wyobrażać obrazów z „Niewolnicy Isaury”, czy „Korzeni”. Wystarczy zatrzymać się nieco przy nałogach, kłopotach i tego typu podobnych rzeczywistościach, które chyba z dnia na dzień są udziałem co raz to większej liczby ludzi.
Kim są ci ludzie, którzy stają się niewolnikami w XXI wieku? To ci, którzy mają problem z posiadaniem siebie w dawaniu siebie – którzy, inaczej mówiąc, są zaślepieni gniewem, zapamiętałością – wskutek czego nie potrafią podjąć trudu zasypywania miłością wyrw uczynionych przez grzech: rozwody jako odpowiedź na trudności w małżeństwie, pomówienia i plotki jako reakcja na niesprawiedliwość, chorobliwa zazdrość zamiast motywowania się do pogłębiania czy odkrywania talentów powierzonych człowiekowi przez Boga.

3. Chrystus umierając na Krzyżu stał się Błogosławieństwem dla człowieka i świata. My w Nim uzdolnieni jesteśmy też do tego, by błogosławić – również naszych wrogów, nieprzyjaciół. Wiele nam Bóg darował dlatego też sami winniśmy wiele darować bliźnim. Jesteśmy a na pewno możemy – być znakiem dla innych. Znakiem wskazującym na to, jak poznać i praktykować wdzięczność Bogu za Jego miłosierdzie.

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblia, Puncta, Słowa o Słowie, Słowo i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Posiadać siebie w dawaniu siebie czyli przebaczać

  1. Pingback: Oczyszczenie przez Słowo | Verum elevans hominem

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.