Dlaczego można nie otrzymać rozgrzeszenia za antykoncepcję?

Pamiętam jak dziś, kiedy będąc klerykiem 4 roku WSD zapytałem mego proboszcza, czy do tej pory (a wówczas miał za sobą niemal 20 lat kapłaństwa) zdarzyło mu się wiele razy, by zatrzymał komuś rozgrzeszenie. Odpowiedział mi wówczas, że nie. Było może kilka takich przypadków i to bardzo rzadko po sobie występujących.

Dziś, kiedy jestem kapłanem z młodym, 7 letnim doświadczeniem, ze smutkiem muszę przyznać, że sytuacji zatrzymania absolucji było nie mało. Chyba raczej wszystkie dotyczyły kwestii wokół VI przykazania i związane były z antykoncepcją. Konkretnie zaś chodzi o fakt, iż uporczywe trwanie w grzechu – jakimkolwiek – generuje niedyspozycję do otrzymania rozgrzeszenia.

Antykoncepcja, przeciwstawiając się bezpośrednio przekazywaniu życia, zdradza i fałszuje miłość pojętą jako dar, stosowny dla małżeńskiej jedności; zdradza i fałszuje <<wartość całkowitego daru z siebie>> i sprzeciwia się planowi Bożej Miłości, w którym małżonkowie uczestniczą. /FC 32/

Wskazania co do spowiednika:

Spowiednik jest obowiązany upomnieć penitentów co do wykroczeń, z istoty swej ciężkich, dotyczących prawa Bożego i wpłynąć, by zapragnęli uzyskać rozgrzeszenie i Boże przebaczenie z postanowieniem weryfikacji i poprawy swego postępowania. Przypadek powtórzenia grzechów antykoncepcji, nie jest powodem, samym w sobie wystarczającym, do odmówienia rozgrzeszenia; należy go jednak odmówić, jeśli brakuje dostatecznej skruchy albo postanowienia poprawy wykluczającej ponowny upadek. / PAPIESKA RADA ds. RODZINY „VADEMECUM DLA SPOWIEDNIKÓW” O NIEKTÓRYCH ZAGADNIENIACH MORALNYCH DOTYCZĄCYCH ŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO/

Tak zatem, dla porządku: samo używanie antykoncepcji nie wprowadza niedyspozycji do przyjęcia rozgrzeszenia – lecz brak woli rezygnacji z niej. To raz. Po drugie natomiast: z reguły jest tak, że oboje małżonkowie decydują się na antykoncepcję. Oboje zatem winni przystąpić do spowiedzi świętej. Tak samo, ja i oboje mają obowiązek odpowiedzialnie i dojrzale, w dialogu małżeńskim temat przedyskutować, przemodlić i podjąć słuszne decyzje – mające na celu wierność i prawdę w miłości.

To jest jedna strona medalu. Jednak co z grzechami nie wyznanymi – a więc i świętokradzkimi zarazem? Bo przecież każdy, kto żyje w sakramencie małżeństwa wie, jaka jest nauka Kościoła  w/s antykoncepcji. Nie raz jest tak, że wskazuję osobom spowiadającym się, iż wybuchowość, brak wyczucia w wielu sprawach, nerwowe usposobienie, oddalanie się wzajemne od siebie w rodzinie, nagłe zmiany nastrojów, zwłaszcza w kierunku strachu, lęku, rozedrgania wewnętrznego – wszystko to jest niczym innym, jak wynikiem barier, jakie wobec siebie stawiają małżonkowie. I to nie tylko w wymiarze antykoncepcji. Choć prawda jest taka, że „lwia” część problemów pojawia się za jej właśnie przewodem.

Reklamy

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Variae i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

42 odpowiedzi na „Dlaczego można nie otrzymać rozgrzeszenia za antykoncepcję?

 1. Luc pisze:

  Może za bardzo nie wiem, do jakich konsekwencji prowadzi samo stosowanie antykoncepcji. Wiem za to, jak wieloletni dramat może odbywać się w małżeństwie, który w końcu do antykoncepcji prowadzi. Czy jest ona wtedy „przewodem problemów”? Raczej objawem, samo zerwanie z tym grzechem w wielu przypadkach nie rozwiązuje problemów głębszych, jakim jest lęk przed poczęciem.

  Wiadomo, jedni będą stosować antykoncepcję, bo na dziecko za wcześnie, nie teraz. Inni będą „uciekać się” do niej, bo lęk przed poczęciem powoduje przeżywanie głębokiego cierpienia, obydwojga. Paraliżuje nie tylko celebrację łoża, ale w ogóle małżeństwa.

  Polubienie

 2. Blog Wolnego Człowieka pisze:

  @Luc: Czy jest ona wtedy „przewodem problemów”?
  W moim rozumieniu -tak, ponieważ wreszcie do niej doszło, czyli de facto, ona już była na pewien sposób wcześniej obecna, by tak rzec „mentalnie”.
  Tak ja to „czytam”, tak rozpoznaję w konfesjonale, w kierownictwie duchowym. No, ale o. Knotzem nie jestem, ani praktykiem…

  Polubienie

 3. dorota pisze:

  A co jeżeli mój mąż nie uznaje Naturalnego Planowania Rodziny? I nie chce mimo moich tłumaczeń jej uznać, woli odejść ode mnie niż ją zastosować – powodem jest głównie sytuacja materialna i to, że w lutym tego roku straciliśmy nienarodzone dziecko.

  Polubienie

  • Ks. Marek pisze:

   Odpowiedziałem Pani na adres e-mail.

   Polubienie

   • emilia80 pisze:

    A co w sytuacji kiedy mąż wyjeżdża za granice na 3m -ce? wraca na 2 lub 3 tygodnie a ja mam w tym czasie dni płodne? Oboje jesteśmy stęsknieni i co ? mamy czekać? Dodam,że mamy juz 3 dzieci a ostatnie jest z NPR. Mój strach przed poczęciem kolejnego dsziecka wprowadza mnie w rozpacz. Mąż wyjechał bo tu miał słabo płatną pracę , nie mamy własnego domu- wynajmujemy i ledwo wiązaliśmy koniec z końcem.

    Polubienie

 4. Ks. Marek pisze:

  Smutne jest to, o czym Pani pisze i czego doświadczacie jako rodzina. Wydaje mi się, że warto by było zacząć szukać sensownych i trwałych rozwiązań problemów, które Was, Szanowni Państwo, dotykają. Nie wydaje mi się, by kwestia antykoncepcji była w tym wszystkim czymś wiodącym.

  Polubienie

 5. emilia80 pisze:

  Dziękuję za odpowiedź. Doszłam do wniosku, że antykoncepcja dla człowieka, który wierzy w Boga jest nie do przyjęcia( choć sama przez 1,5 roku zażywałam tabletki). Ufam Bogu, chcę przyjmować KomunięŚw. a stosując antykoncepcję , zwłaszcza hormonalną jest to niemożliwe.- zabijamy nasze poczęte dzieci!!! Doszlam do wniosku, że jeśli jest taka wola Boga to wolę rodzić dzieci , niż skazywać siebie i męża na wieczne potępienie.A ten czas rozłąki- przetrwamy. Proszę o modlitwę za nas. Dziękuję .

  Polubienie

 6. Ks. Marek pisze:

  Doszlam do wniosku, że jeśli jest taka wola Boga to wolę rodzić dzieci , niż skazywać siebie i męża na wieczne potępienie.

  Szanowna Pani
  To, czy jest wolą Bożą rodzenie przez Panią dzieci, czy też nie, to jest kwestia drugorzędna, wymagająca rozeznania przez Was obojga – Panią i Jej Małżonka. Niewątpliwą jednak prawdą jest, że macie Państwo zrealizować tak Wasze powołanie do małżeństwa i rodzicielstwa, by Waszą nagrodą było wieczne zbawienie.

  Polubienie

 7. Anna 83 pisze:

  Proszę Księdza, czy założenie czasowego stosowania antykoncepcji jest okolicznością łagodzącą? Jestem 3 mies.po porodzie, zanim mój organizm i cykle wrócą do równowagi, minie sporo czasu. Wiem to, bo 9 miesięcy po pierwszym porodzie zaszłam w kolejną ciążę, którą straciłam. Chcę zachować intymną relację z mężem bez ciągłego strachu, że historia się powtórzy. Wtedy stosowałam NPR i jestem zwolenniczką tej metody, ale nie tak szybko po porodzie.

  Polubienie

  • Ks. Marek pisze:

   Pani Anno, antykoncepcja ZAWSZE jest grzechem. Nie ma okoliczności łagodzących – a już na pewno nie w tej chwili, bo to już zakrawa na planowanie grzechu. Poza tym, przeczyta sobie Pani co jest napisane u Mt 7, 7-11

   Polubienie

   • x pisze:

    DOKŁADNIE! ŚP. Ksiądz Waldemar Irek doskonale o tym wiedział i antykoncepcji wraz ze swoją konkubiną antykoncepcji nie stosował! I co teraz jego syn odpowie pani w szkole na pytane kim chce byc? Księdzem jak tatuś !:D a moze jeszcze i dziadek…

    Polubienie

  • Devenish pisze:

   Znam ludzi, którzy od początku małżeństwa stosują antykoncepcję, spowiadają się,otrzymują rozgrzeszenie i tak w kółko. Cóż… przynajmniej nie mają niechcianych dzieci i lęk przed poczęciem ograniczony jest do minimum.
   A tak w ogóle po przeczytaniu tych komentarzy mogę powiedzieć tylko jedno: szczerze współczuję katolickim małżonkom. A sobie mogę tylko pogratulować wybrania niezinstytucjonalizowanych form kontaktów z Bogiem.

   No właśnie… z Bogiem!:D

   Polubienie

 8. Ks. Marek pisze:

  Każdy ma prawo do zabrania głosu na blogu, który prowadzę. Cóż powiedzieć… Zachęcam do lektury tego oto tekstu: http://gosc.pl/doc/2286843.Juz-15-lat-jestem-zniewolona-masturbacja
  zwłaszcza przedostatniego akapitu.

  Polubienie

 9. Devenish pisze:

  Taaaak, każdy ma prawo zabrać głos, ale nie każdy komentarz się ostanie, prawda?
  Tekst przeczytałam. Pozostaje mi tylko (znowu) żywić współczucie dla osób zniewolonych czymkolwiek. Może komuś innemu ten tekst się przyda, bo jeśli chodzi o moją osobę, to (znowu) trafił Ksiądz jak kulą w płot! 😀

  Polubienie

 10. myszka pisze:

  Przeczytałam cały tekst i tak się zastanawiam czy lepiej żyć z wiara i rodzic dzieci bo taka jest wola Boga i za sprawą Boga nie miec z czego ich utrzymać,albo pożucić na smietniku bo ktos nie chce już posiadac dzieci czy raczej lepiej bylo by łykac tabeletki zeby nie bylo takich problemow.Dlaczego nikt nigdy nie zapyta a powod takiej decyzji ?.Mysle że czasem lepiej powiedziec ze jest zly popełnił grzech niż sprobować zrozumieć.

  Polubienie

 11. myszka pisze:

  Bo nie uważam,ze jest to większym grzechem niż rodzenie i zabijanie porzucanie na śmietniku zostawianie na klatkach schodowych skazywanie dzieci na biedę.Ile w przeciągu 2 lat było takich przypadków,ze rodzice zabijali dzieci.a może lepsze jest rodzenie dzieci które są bez opieki błąkają się po ulicach bo rodzice pija i nie są trzeźwi nigdy.Trafiają do domów dziecka i przechodzą kolejny horror.Ja osobiście tak staje na na stanowisku.ze antykoncepcja jest słuszną decyzja i wczoraj przeczytałam artykuł na temat tabletek po które w Polsce chcą żeby były sprzedawane bez recepty uważam,ze ktoś podjął słuszną decyzje acz kol wiek każdy ma na ten temat swoje zdanie.Osobiście nie łykam żadnych środków ale to nie znaczy ze nigdy nie łykałam bo właśnie sama osobiście brałam kiedyś tabeletke po,ale tak naprawdę żadna metoda antykoncepcji nie daje nam 100% pewności dlatego i moje zdanie jest podzielone bo jak by nie patrzeć każdy medal ma dwie strony. .

  Polubienie

 12. Myszka pisze:

  Hmmm i tu trochę zagiol mnie Ksiądz ale być może bardzo dobrze się stało jak miałabym patrzec jak katoliczka to jest w jakimś stopniu to grzechem ale jak patrzę na to jako człowiek to rozumiem ludzi którzy uciekają się do takich rozwiązań.

  Polubienie

 13. Myszka pisze:

  A tak zapytam według Księdza jest lepsze to że dzieci umierają po narodzinach z rąk swoich rodziców z matki która nosiła je 9 miesięcy pod sercem to jest grzech który jest lżejszy od antykoncepcji.

  Polubienie

 14. wiola pisze:

  Dzieci niechciane są jakby przeklęte, bo najbliższe osoby wysyłają energię odrzucenia i wtedy taki człowiek ma przekichane życie. Tak samo dzieci poczęte w wyniku gwałtu.
  In vitro tez będzie miało odpowiednie skutki, bo jakby nie patrzeć pozbawione jest uczuć i emocji, które towarzyszą naturalnemu poczęciu.

  Polubienie

 15. zagubiona pisze:

  Ja napisze inne pytanko dot. Antykomcepcji hormonalnej. Mam meza od 4 lat caly czas stosoalam tabletki anty. Dzieci poki co nie mam ale planuje je miec za jakis czas. Ogolnie przestalam stosowac antykoncepcje hormonalna ,jednak miesiac temu wykupilam recepte aby te tabletki brac po to zeby wstyrzymac miesiaczke podczas wyjazdu urlopowego do cieplego kraju. Czy stosujac tabletki ktore sluza do antykoncepcji ale w celu wlasnie zatrzymania miesiaczki, takze popeniam grzech? Czy jest to dozwolone? Chce isc do spowiedzi ale z drugiej strony nie chce byc hipokrytka ze spowiadam sie z antykoncepcji a wroce ze spowiedzi i znowu wezme ta tabletke tylko po to zeby podczas urlopu moc sie spokojnie poopalac i wykapac w morzu?

  Polubienie

  • Ks. Marek pisze:

   Odpowiem cytatem z Pisma Świętego:
   1 Kor 6, 12-20

   12 Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę. 13 Pokarm dla żołądka, a żołądek dla pokarmu. Bóg zaś unicestwi jedno i drugie. Ale ciało nie jest dla rozpusty, lecz dla Pana, a Pan dla ciała. 14 Bóg zaś i Pana wskrzesił i nas również swą mocą wskrzesi z martwych. 15 Czyż nie wiecie, że ciała wasze są członkami Chrystusa? Czyż wziąwszy członki Chrystusa będę je czynił członkami nierządnicy? Przenigdy! 16 Albo czyż nie wiecie, że ten, kto łączy się z nierządnicą, stanowi z nią jedno ciało? Będą bowiem – jak jest powiedziane – dwoje jednym ciałem. 17 Ten zaś, kto się łączy z Panem, jest z Nim jednym duchem. 18 Strzeżcie się rozpusty; wszelki grzech popełniony przez człowieka jest na zewnątrz ciała; kto zaś grzeszy rozpustą, przeciwko własnemu ciału grzeszy. 19 Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? 20 Za [wielką] bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele!

   Polubienie

 16. Ania W pisze:

  Tak troszkę późno trafiłam na ten wpis 🙂 – jestem instruktorem NPR, metody uczę jakieś 10 lat, sama stosuję od 15 lat. I mimo, że organizmy nasze są coraz bardziej pokopane przez konserwanty i inne „udogodnienia, to jednak naturę płodności da się poznać. Ale założenie jest jedno – że uczymy się metody obserwacji rzetelnie, od prawdziwego nauczyciela czy instruktora, a nie z internetu czy od innego użytkownika. 100% przypadków nieplanowanych ciąż przy stosowaniu NPR z mojej i nie tylko mojej praktyki to nieznajomość metody lub naginanie jej zasad. I da się stosować NPR po porodzie, w wypadku choroby, w premenopauzie, po odstawieniu środków hormonalnych.

  Znam psychiczny dyskomfort prowadzenia obserwacji po stracie dziecka – takie doświadczenie dotknęło mnie 2-krotnie. Mam jednak ten komfort, że mój Mąż mnie w tym wspiera, i choć sam był strasznie sceptyczny w kwestii NPR to uznał, że ważniejsze jest dla niego moje zdrowie 🙂 – i sam zaczął poznawać zasady, wciągnął się.

  Mam wrażenie, że kierowanie się ku antykoncepcji w dużej mierze bierze się z 3 kwestii: mitycznego przekonania że NPR to „kalendarzyk” i „nie działa” ( współczynnik Pearla dla NPR jest identyczny z tym dla pigułek 😉 ) albo z podświadomej chęci zrzucenia odpowiedzialności za płodność na producenta – czy pigułek, czy innych akcesoriów. Jak coś to „wina” preparatu, „pękniętej gumki” itd. A ja jestem wolna/wolny od tego. To inni zawiedli. Przyczyna nr 3 to przeświadczenie, że wstrzemięźliwość czasowa jest złem. Boimy się jej jak ognia. Bo seks musi być na pstryk. Bo często nie umiemy inaczej okazać uczuć, przywiązania. Bo zastępuje rozmowę, bycie obok dla samego bycia.

  Takie wolne przemyślenia 🙂

  Polubienie

 17. gość pisze:

  Witam,
  Czy w sytuacji kiedy lekarz zapisuje czasowo tabletki antykoncepcyjne w celu wyleczenia innych dolegliwości nie związanych z ciążą czy można skorzystać z takiego leczenia czy powinno się odmówić?

  Polubienie

  • Ania W pisze:

   Powiem szczerze że lekarze często szafują tego typu terapiami, oczywiście stosowanie hormonów w celu leczniczym jest moralnie obojętne 😉 – ale jako instruktor NPR podpowiedziałabym konsultację z lekarzem naprotechnologiem bądź zajmującym się Naturalnymi Metodami Planowania Rodziny, ponieważ on by dał drugie światło na temat, czy tak agresywne środki są konieczne. Bo może faktycznie są, a może da się wdrożyć mniej szkodliwą dla zdrowia metodę leczenia.

   Polubienie

  • Ks. Marek pisze:

   Całkowicie się zgadzam ze zdaniem Ani, którą przy okazji serdecznie pozdrawiam i sie zastanawiam, skąd ona pisze aktualnie? Czy aby nie z porodówki?

   Polubienie

 18. Katarzyna Szymańska pisze:

  Stosuję antykoncepcję hormonalną. Mam 3 dzieci (trzy cięcia cesarskie). Czwarta ciąża byłaby zagrożeniem dla mnie jak i dla dziecka. Mąż nie chce się zgodzić na naturalne metody. Ja mam 40 lat cykle nieregularne, nie mam czasu na naukę NPR, najmłodsza córka ma 18 miesięcy. W mojej miejscowości nie ma takich instruktorów. Można porozmawiać tylko z lekarzem ginekologiem, który twierdzi, że w moim przypadku to najbezpieczniejsza jest antykoncepcja. Nie rozumiem dlaczego nie mogę uzyskać rozgrzeszenia i przyjmować Ciała Pana Jezusa.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Ania W pisze:

   W internecie można spokojnie znaleźć kursy online, webinary; to naprawdę niewiele czasu zajmuje, ja gdy uczę nowe osoby (Akurat nie taką drogą tylko fakt że osobiście, ale dużo instruktorów prowadzi naukę w internecie) to zwykle potrzebuję AŻ 1-2h na przekazanie podstaw na pierwszym spotkaniu, a potem co najwyżej kilkuminutowe konsultacje już w trakcie prowadzenia obserwacji. Pary wysyłały mi niejednokrotnie swoje karty via e-mail, FB czy Skype gdy coś im się nie zgadzało, To kwestia nie czasu ale … motywacji i chęci.

   Polubienie

  • Ks. Marek pisze:

   Hmmm, ja natomiast nie rozumiem, czego Pani ode mnie oczekuje, pisząc swoją uwagę w takim stylu, tonie, w jakim Pani to czyni?

   Polubienie

   • Ania W pisze:

    domyślam się, że Pani Kasia uważa, że nie ma możliwości nauki NPR i to powinno usprawiedliwić korzystanie z innych dróg, natomiast nie jest prawdą że NIE MA możliwości tylko to korzystanie ma faktycznie utrudnione

    Polubienie

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.