Keep calm and don’t be kocia łapa!

Od niepamiętnych czasów znam powiedzenie, określające życie mężczyzny i kobiety na wzór małżeństwa ale bez formalnego związku, czy to cywilnego, czy kościelnego. Życie na kocią łapę. Nigdy jednak jakoś głębiej nie wchodziłem w etymologię tego określenia. Wiedziałem, że pojęcie wierności u wielu zwierząt jest, powiedzmy sobie szczerze – fakultatywne. I w ta stronę rozumienie owej „kociej łapy” zdążało i pewnie nadal zdąża u wielu.

Jednak wczoraj dokonał się pewien przełom, czy raczej doprecyzowanie etymologiczne, czy kulturowe w tej kwestii.

Chodzi o to, że kot to w wielu kulturach symbol cwaniactwa, wredności, niewdzięczności. Mało tego, to także atrybut wróżek, czarownic. Te drugie zwłaszcza, w temacie „kociej łapy” tłumaczą w czym problem. Czarownice kojarzą się z paktowaniem z diabłem, a kot bywa niekiedy utożsamiany jako ucieleśnienie demona, a przynajmniej jego służki. Niech będzie tu wystarczającym przykładem, postać kota Behemota w powieści Bułhakowa, Mistrz i Małgorzata. Biorąc pod uwagę fakt, że diabeł to antychryst, małpa Pana Boga, ta „kocia łapa” wzorem prawicy kapłana, dokonuje antybłogosławieństwa mężczyzny i kobiety, zamykając ich tym samym na możliwość korzystania z sakramentów świętych. Odtąd trudno im pełnić wolę Bożą, realizować Boże wezwanie do świętości – zarówno w jej realizowaniu jak i w świadczeniu o niej wobec innych.

Tu postawię kropkę, póki co przynajmniej w kwestii duchowych konsekwencji powyższego odcięcia się od źródła łaski. Zakończę, odwołując się do argumentu wielu zwolenników „kociej łapy” – to dziś nikogo nie dziwi, to powszechna praktyka, takie czasy.

Święty Augustyn, biskup, doktor Kościoła mawiał:

„Raz wybrawszy, ciągle wybierać muszę”

Marylin Monroe zaś mówiła

„To ogromnie ułatwia wybór, gdy wszystko jest jednakowe.”

Dwie postacie. Biskup i celebrytka. Biskup z wielu rzeczy rezygnował, w rezultacie został świętym i nauczycielem świętości dla wielu. Celebrytka zaś cały czas wyzwala atmosferę skandalu, zgorszenia i smutku.

Dlatego też, jeśli wahasz się w wyborze, Drogi Czytelniku, z całego serca zachęcam Cię: Keep calm and don’t be kocia łapa!

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii behawioryzm, Variae, Życie Duchowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Keep calm and don’t be kocia łapa!

 1. Anna pisze:

  Niezupełnie. Zwrot ten bardziej wywodzi się ze stereotypowego uznania kotów jako istoty nieprzywiązujące się do człowieka, wędrujące swoimi ścieżkami, niezależne, odchodzące i pojawiające się znowu, niestałe, zmienne. W sumie i tak, i nie. W naturze kota leży wolność, ale dobrze traktowany i zrozumiany zostaje do końca życia wierny swojemu wybranemu przez siebie właścicielowi 🙂

  https://www.kul.pl/y-na-koci-ap-etymologia,art_23937.html

  Polubienie

 2. Ewa P. pisze:

  Zależy na ile jest to życie zwierzęcie, a na ile ludzkie. Ę. Hemingway powiedział, jeżeli ma się jednego kota, to łatwo mieć i drugiego.

  Polubienie

 3. Ewa P. pisze:

  Być może narażę się,ale można żyć z godnością, jak najlepiej na miarę możliwości, warunków jakie życie dostarcza choćby i na tzw „kocią łapę” (której nie do końca jestem zwolenniczką „)

  Polubienie

 4. zycietoniebajka35 pisze:

  Parę lat temu ktoś w mojej rodzinie.Miał swoją rodzine mieli ślub cywilny dzieci.Przetrwali ze sobą 10 lat raz było lepiej raz gorzej jak to w życiu aż w koncu sie roztali.I kazde z nich zaczeło ukladać sobie życie.Ojciec tych dzieci założył nowa rodzine ma syna, ale swoje dorosłe dzieci wspiera ma wnuka.I zyje jak to Ksiądz okreslił na kocią łapę ładnych parę lat.Niby nic,ale czasem mam wrażenie że żyje lepiej niż ja która ma ślub koscielny i lepiej niż on sam kiedy mimo wszystko miał ślub cywilny bo cywilny ale zawsze ślub.

  Polubienie

  • Ks. Marek pisze:

   Ja już kiedyś gdzieś pisałem jak to jest. Życie bez ślubu to sytuacja, gdzie w garści swej ma obojga zły. Nie musi nic robić, by prowadzić ku potępieniu duszę ludzką. Do spowiedzi i do Eucharystii nie przystąpią, więc nie ma obaw.
   Za to jak się złemu zbuntują, wtedy zaczyna się jazda.

   Polubienie

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.