„Bohaterom dzwony, tchórzom zęby dzwonią.”

Czytaliśmy dziś w kościołach:

Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą. Więc się ich nie bójcie. Nie ma bowiem nic zakrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie jawnie, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach. Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.

 Takie dwa moje skojarzenia w związku z tym fragmentem Ewangelii. Oba z sobą w organicznym związku.

  1. Nieraz się zdarza, że słyszymy od kogoś, albo i sami pytamy siebie lub kogoś: co ja mam teraz zrobić? Zwłaszcza, kiedy jakąś trudność się pojawia, nasz status quo zostaje zachwiane. Wtedy się tez pojawia panika, roztrzęsienie. Wchodzą ze swa złą robotą wątpliwości oraz lęk. Zapominamy, że Jezus wstępując do nieba, obiecał, że nie zostawi nas sierotami! Zostawił nam Siebie w Kościele: w sakramentach oraz w Słowie.

Dziś słyszymy, że nie przyjdzie na nas nic, czego byśmy się nie spodziewali. To wszystko, czego doświadczył Jezus, będzie w jakimś stopniu, ale zawsze – naszym udziałem.

  1. O tym co powyżej, miał okazję przekonać się na samym sobie, papież Pius XII, któremu osobista wojnę wydał Stalin, preparując życiorys Pacellego, obwołując go „papieżem Hitlera”. Stalin się jednak mocno zdziwił, że środowiska przychylne, doceniające heroizm Piusa XII „jawnie i na dachach” ogłaszali światu, co dla ratowania, zwłaszcza Żydów, uczynił ten święty już, Namiestnik Chrystusowy. Wspomnę jeszcze tylko, że Stalin, łamiąc sobie zęby na papieżu, który był poza jego zasięgiem fizycznym, odegrał się na wielkiej liczbie duchownych katolickich w Sowietach oraz w państwach satelickich Stalinowskiej Rosji. Między innymi na Węgrzech – kardynał Józef Mindszenty, oraz w Jugosławii – kardynał Alojzy Stepinac, w Polsce – kardynał Stefan Wyszyński.

Ciekawe, że polityka wobec Stalina i komunizmu  prowadzona i promowana przez H, Trumana, prezydenta USA, w czasach pontyfikatu Piusa XII oraz urzędowania kardynała Stepinaca, w głównej mierze polegała na tym, że przekazywać prostą, pokorną prawdę o komunizmie. Stąd ogromna rola mediów, dziś praktycznie historycznych herosów w walce z komunizmem: Radio watykańskie, Radio Głos Ameryki, Wolna Europa. Są to, wg mnie, owoce poddania się Duchowi Świętemu – Gospodarzowi Kościoła, Któremu zlecona została przez Jezusa Chrystusa troska o każdego z nas.

Tytuł notki to aforyzm p. Lecha Nawrockiego

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblia, Puncta, Słowa o Słowie, Słowo i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.