Dlaczego Jezus nie objawił się Gajowemu (bez skojarzeń!)

Trwa oktawa Wielkiej Nocy. Liturgia Słowa tego czasu podkreśla 2 sprawy: pusty grób oraz spotkania z Jezusem Chrystusem różnych osób w różnych miejscach.

Ze dwa kwadranse temu przypomniałem sobie zabawny skądinąd twitt, inspirowany anegdotą, dowcipem – sucharem. Nie chce mi się szukać tego twe eta. Jak ktoś ma ochotę, z szanownych Czytelników, Twitterowiczów, to proszę w komentarzu podlinkować wypowiedź mego współbrata w kapłaństwie, proboszcza Twittera, ks. Janusza Chyły. Chodzi o ten moment, kiedy Janusz odsyła kogoś, kto wyżej stawia Boga obecnego w lesie, niż w Kościele, po posługę nie do kapłana a do gajowego.

Zapytacie pewnie, o co mi chodzi? Proszę, oto odpowiedź.

Pusty grób to nie tylko miejsce 3 dniowego pobytu Jezusa. To także miejsce, które symbolizuje nas, nasze życie sprzed spotkania z Jezusem, przed poznaniem Go. Maria Magdalena, Joanna, żona Chuzy, Kleofas, Jan, Piotr, Tomasz, i wielu, wielu innych. Nim spotkali Jezusa byli „starymi” ludźmi. Ludźmi w „opakowaniu” Adama. (przypomnijcie sobie prozę Lewisa, Opowieści z Narni”). Ludzie w „opakowaniu Adama”, to ci, którzy tkwią w grobie swoich grzechów. Poznawszy Jezusa Chrystusa, przyjąwszy Jego Słowo do swego życia stają się oczyszczeni, odnowieni. Stają się nowym stworzeniem w Chrystusie. Zbawiciel wziął każda ludzką ułomność, troskę, ciężar na siebie, biorąc na siebie „zbawczą chłostę” a nade wszystko Krzyż, i tym samym ofiarował Siebie Ojcu za nas. Unicestwił to/tego, który nas zabija niewiarą, wiarołomnością, nieposłuszeństwem, poprzez posłuszeństwo i wierność, czyniąc grób naszych złych doświadczeń, odejść od Boga, pustym. Dzieje się to zawsze, ilekroć wyznajemy nasze grzechy, spożywamy z Kielicha Pańskiego, i Śmierć Pańską głosimy.

Tu dochodzimy do gajowego.

Trzeba spotkania z Jezusem, by doświadczyć pełni Jego łaski. Maria Magdalena, Piotr, Jan i inni spotkali ostatecznie Jezusa, tak samo jak i niewierny Tomasz ostatecznie, by otrzymać Dar Ducha Świętego, który jest Autoryzatorem Dobrej Nowiny. Jelonki, borówki, jeże i kleszcze mogą mnie wprawiać w mistyczne uniesienia. Ale to nie mistycyzm zbawia i daje odkupienie winy, lecz Jezus Chrystus, Zmartwychwstały i Uwielbiony Pan.

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblia, Mini-rekolecje, Puncta, Słowa o Słowie, Słowo, Życie Duchowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.