Z pamiętnika wiejskiego proboszcza: jadę rekolekcje głosić

Od jutra zaczynam głosić rekolekcje w jednej z parafii naszej diecezji. Bardzo proszę o modlitwę w intencji parafian w parafii, gdzie będę głosił, ja również i za mnie, bym głosił z mocą Bożą, ku zbudowaniu w wierze słuchających i swemu własnemu.

Oto kilka zdań z jednej z homilii rekolekcyjnych   

 Jak do serca dociera zawartość dobra? Wlewa ją nam na chrzcie Bóg w cnotach wiary, nadziei i miłości. Powierzone naszym rodzicom, chrzestnym i wspólnocie Kościoła mają nas przygotować do świętego życia. Cnoty boskie, rozpoznane przez rozum, motywują nas do działania na rzecz dobra, prawdy i piękna. Współgrają tu z sobą serce oraz rozum. Zharmonizowane, ćwiczone wydają owoc w postaci cnót kardynalnych. Skąd zaś zła zawartość w naszym sercu? Wskutek kalkulacji którą wprowadza przy pomocy rozumu w nasze serca gniew – oceniając wagę wyrządzonej krzywdy i pożądanej satysfakcji.  Jeden z najbardziej konkretnych, i częstych przypadków: szef w pracy zwymyślał Cię. Sponiewierał, zachował się jak zawodowy stalker. Nie opłaca Ci się protestować, bo poprawi, albo wyrzuci na bruk. Mówisz sobie – a co mi tam, pogada i przestanie, a pracować trzeba. Wracasz do domu, i co robisz? Ano dokładnie to, co szef wobec Ciebie: odgrywasz się na kimś słabszym: dziecku, współmałżonku, psie – albo na samym sobie, sięgając po alkohol, czy inne substancje… to oczywiście taki przerysowany nieco przykład. Ale mechanizm zawsze jest taki właśnie: rozum szuka argumentów za słusznością naszej biernej reakcji na zamach na nasze dziecięctwo Boże, zamiast powziąć linię obrony Jezusa Chrystusa: jak źle powiedziałem, to udowodnij co było złego, a jeśli dobrze, to czemu mnie atakujesz? Boimy się konfrontacji z silniejszymi, którzy tak naprawdę są słabi: przemoc bowiem to cecha rozpoznawcza słabych ludzi. Dajemy się oszukiwać złemu, a on zapełnia nasze serca swoimi śmieciami. Zły oszukał tego szefa, a teraz też i mnie…

W tych okolicznościach spójrzmy na Ukrzyżowanego, który umierając mówi: Ojcze, wybacz im bo nie wiedzą co czynią! Nie znamy serc innych, nieraz mamy problem z poznaniem własnego (spowiedzi dorosłych ludzi na poziomie dziecka 1 komunijnego). Gniew jako zemsta, odwet, poużywanie sobie to coś, co potrzeba rugować z życia chrześcijańskiego. To nie jest postawa godna dziecka Bożego. Jezus po wielokroć naucza; będziesz miłował, przebaczał 77 razy, odpuszczał winowajcom, jak i tobie jest odpuszczone.

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dzieje, Mini-rekolecje, Słowa o Słowie, Życie Duchowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Z pamiętnika wiejskiego proboszcza: jadę rekolekcje głosić

 1. Ewa P. pisze:

  ” Do kościoła przychodzą różni ludzie, rzemieślnik,robotnik,profesor, artysta,
  Na koncercie w filharmonii siedzą ci, którzy się dobrali, którzy kochają muzykę.
  W kościele obok rzeźnika stoi docent.Jak do nich wszystkich przemówić?

  To nie jest proste naprawdę”
  Ks. Jan Twardowski

  .Ale ten Kapłan(z pomocą Ducha Świętego) doskonale wie, do czego jest powołany.
  Świadom , że wierni oczekują od Niego przykładu
  wiary,pobożności , prawego postępowania,
  głębokiej treści życia, optymistycznego radowania.
  Szczęść Boże Księże Marku!

  Polubione przez 1 osoba

 2. A-Be-Ce pisze:

  +

  Polubienie

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.