Oszczędność w mowie najlepszym egzorcyzmem

Dzisiejsza Liturgia Słowa Bożego cały czas pozostawia nas w temacie czuwania. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, iż zasadniczo cały Nowy Testament to bardzo mocno skoncentrowane na czuwaniu przesłanie Boga skierowane do człowieka.

Pierwsze moje skojarzenie na fragment listu do Tesaloniczan, to inne słowa Apostoła Narodów: Kto stoi, niechaj baczy, by nie upadł.

Świetnym tez komentarzem do tego fragmentu listu do Tesaloniczan jest czytanie z dzisiejszej Godziny Czytań, zaczerpnięte z działa Tomasza a Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”:

Ci, których czyny wydawały się chwalebne, upadli najniżej; widziałem, że ci, którzy spożywali chleb aniołów, rozkoszowali się młótem wieprzów.

Nie może istnieć świętość, jeśli Ty odejmiesz pomoc; na nic zda się mądrość, jeśli przestaniesz prowadzić; nic nie znaczy siła, jeśli przestaniesz podtrzymywać.

Ewangelia zaś pokazuje nam, jak mamy się zachowywać w sytuacji, kiedy jakiś demon, posługując się człowiekiem, zaczyna wprowadzać kłamliwe treści pośród ludzi, których obrał sobie za cel manipulacji, celem zdobycia ich dusz.

Bo przyznajmy, że nie raz byliśmy uczestnikami, czy świadkami zdarzenia, kiedy ktoś, kto obiektywnie źle czyni, jest mocno do tego swego złego działania przywiązany, i na jakiekolwiek słowo napomnienia, czy krytyki reaguje krzykliwie, robiąc rejwach wokół siebie, próbując w ten sposób pokazać, że napominający chce go skrzywdzić.

Żeby było jaśniej – są tacy, co zmieniają znaczenie słów, powodując w ten sposób dezorientację pośród słabych, maluczkich. Najbardziej dziś zmanipulowane słowa to: miłość, prawda, tolerancja, wiara, życie, wolność, religia, demokracja, państwo. Wokół tych słów dziś się gromadzą demony, wyrzucając Jezusowi że chce pozbawić dóbr, które słowa powyższe oznaczają.

Jezus demony przegonił nakazując im, by zamilkły i poszły precz. My, którzy jesteśmy wszczepieni w Chrystusa mamy władzę i moc do działania właśnie przez ciche realizowanie tego, cośmy wybrali: pełnienie woli Bożej, polegające na realizowaniu naszego powołania ogólnego i szczegółowego. Życiem wskazując na to, czym jest miłość, wolność, nadzieja, prawda, etc.

Jak pisze Tomasz a Kempis:

Kto stał się sługą prawdy, tego cały świat nie uczyni pysznym, i kto całą nadzieję złożył w Bogu, tego nie poruszą żadne pochwały. Ci nawet, którzy mówią, są niczym; rozwieją się z odgłosem słów: „A prawda Pańska trwa na wieki”.

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblia, Mini-rekolecje, Puncta, Słowa o Słowie, Słowo i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.