O dwóch lotniskowcach spod jednej bandery

Czytania z dziś  – zapraszam do lektury. W notce do nich bowiem się chce trochę odnieść.

Przed południem zobaczyłem na Twiterze ostrą dość wymianę zdań między moimi dwoma wirtualnymi znajomymi kapłanami.  Jeden z nich zamieścił ten oto tekst, drugi zaś mu zarzucił, że głosi Ewangelię bycia biernym wobec zła.

Pomyślałem sobie – ciekawe, co dziś Słowo niesie Sobie za treść. Patrzę, i czytam: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci? Odpowiedział Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham.

Nie mam wątpliwości, że obaj moi koledzy kochają Pana Jezusa, i przekładają to na swoją codzienność. Ja osobiście ich podziwiam, inspirują mnie, uczę się od nich postaw kapłańskich. Jednak widzę, że w tym konkretnym miejscu, zresztą nie po raz pierwszy zadziałał afekt. Na jakim tle, nie moja rzecz w to wchodzić. Ale afekt poszedł. Oberwał człowiek, a nie diabeł. Utwierdził mnie w mojej obserwacji o. Salij, w tym tekście.

Maćku, Grzegorzu! Ten fragment jest kluczowy: Otóż zauważmy najpierw, że oba konkretne przykłady, które podaje Chrystus Pan, dotyczą nie zła wyrządzanego komuś, ale zła, które jest wyrządzane mnie. To bardzo istotny szczegół.

Słowa Angaelosa są wyrażeniem przekonań konkretnych ludzi wobec konkretnych wydarzeń. Oni, mimo cierpienia, mają nadal siłę kochać. Są zdolni do miłości swoich nieprzyjaciół, wierząc, że Bóg zwycięży w ich życiu, wyrwie ich z fanatyzmu, nienawiści i innych demonicznych trucizn. Nam można się tylko modlić o taką postawę serca. Waląc afektami miedzy sobą, z góry skazujemy się na niemożność a już na pewno na dużą trudność w jej budowaniu.

Dziękuję Panu Bogu, że poznałem Was w bezmiarze internetowych fal, pośród których jesteście dla mnie osobiście lotniskowcami, na których można wylądować, uzupełnić zapasy paliwa na dalszy lot z Bogiem ku ludziom i dozbroić się przeciw złemu. Dzięki Waszej „nawalance” spotkałem dziś Jezusa Chrystusa. Dzielę się tym spotkaniem z Wami i z Szanownymi Czytelnikami bloga.

Reklamy

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii behawioryzm, Biblia, Dzieje, Słowa o Słowie, Variae i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.