Emovere znaczy poruszać ku

Dziś wpis poświęcony emocjom, a właściwie ich zespołowi, który zwiemy stresem.

Najpierw zapraszam do lektury Słowa Bożego z wtorku, 4 tygodnia wielkanocnego.

 1. Chrześcijanie z Kościoła w Jerozolimie wzięli nogi za pas, by uchronić się przed skutkami prześladowania, jakie wybuchło po ukamienowaniu Szczepana. Bez wątpienia, byli zestresowani jego przebiegiem. Zapewne niektórzy spośród nich wyrwali się z jego pożogi… Uciekli z jednego miejsca, by w innym doświadczyć tego, że ręka Pańska była z nimi.  Obalają zatem mit, że uciekanie to tchórzostwo, dekownictwo, etc. Zabrawszy się z Jerozolimy, przynieśli Dobrą Nowinę aż do Antiochii (dzisiejsza Turcja). Chrześcijanin nie jest nigdy bezradny. Nie może taki być. Zawsze ma „asa” w rękawie, w którego zaopatrzy go Zbawiciel.
 2. Jezus natomiast dobywa miecza prawdy, by okazać jego ostrze pogmatwanym, uwikłanym w sieci układów Żydów, którym wygodniej jest zacisnąć pierścień wokół Jezusa, aniżeli kontemplować wielkość i majestat Boga, by Go ogłaszać przybywającym na Święto pielgrzymom. Jak to mawia jeden mój kolega, Jezus pokazał Żydom, gdzie jest przód, a gdzie tył. Perykopa wtorkowa pomija reakcję Żydów: chcieli Jezusa ukamienować, lecz On, po wymianie zdań z nimi, wymknął się Im. Udał się do Zajordania, gdzie spotkał się z wieloma ludźmi, którzy uwierzyli w Niego. Tam, gdzie zaczyna się osaczanie i zła wola, tam też jest taki swoisty sabat czarownic. Trzeba zabierać się stamtąd czym prędzej, by nie „zniweczyć Chrystusowego Krzyża”.
 3. Zakończenie: spotkałem się z twierdzeniem, potwierdzonym ponoć badaniami, iż po reakcjach ciała możemy rozpoznać, gdzie się stres jakby zmaterializował i w związku z tym jest możliwe takie ukierunkowanie działania, żeby ze stresem dojrzale sobie poradzić, zapanować nad nim, nie stracić głowy. I tak to wygląda:
 • jeśli stres ogniskuje się w głowie [bez szyi] (pędzące myśli, mętlik, zawroty, ból, etc), to wówczas powinniśmy przyjąć styl bierny: wyłączyć mówienie, działanie, a skupić się na rozmyślaniu, daj Boże modlitwie, czy po prostu biernym „zawieszeniu” w aktywności (można sobie coś powspominać, wyobrazić)
 • gdy zorientujemy się, że stres skumulował się gdzieś między szyją a kością ogonową, to po prostu trzeba salwować się ucieczką, chronić siebie, szukać bezpiecznej przystani, nie bacząc na to wszystko, co wokół.
 • natomiast, gdy zlokalizujemy stresowe moce w kończynach, to należy zacząć działać. Jedni tupią nogami, inni bębnią palcami, inni gwiżdżą, czy łuskają słonecznik, albo rozwiązują jolki, czy inne sudoku.

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii behawioryzm, Biblia, Puncta, Słowa o Słowie, Życie Duchowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Emovere znaczy poruszać ku

 1. Ewa P. pisze:

  „Tam, gdzie zaczyna się osaczanie i zła wola, tam też jest taki swoisty sabat czarownic. Trzeba zabierać się stamtąd czym prędzej, by nie „zniweczyć Chrystusowego Krzyża”.

  Jak mają się do tego słowa św.Pawła z Listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu,ale dobrem zwyciężaj”?

  Polubienie

  • Ks. Marek pisze:

   No właśnie, jak się mają? Chyba dobrze, Pani Ewo. A Pani jak uważa?

   Polubienie

   • Ewa,P. pisze:

    Pierwsza część tego tak,ale chyba nie potrafię zauważyć tego dobra.

    Polubienie

    • Ks. Marek pisze:

     Słowo Boże jest jak miecz obosieczny, Pani Ewo. Zawsze działa jak trzeba.

     Polubienie

     • Ewa P. pisze:

      Staram się zrozumieć, choć nie do końca. Wydaje mi się, że jest to ucieczka od trudnych spraw.
      Przywołał mi się w pamięci taki to obrazek sprzed laty. Nabożeństwo majowe, kilka starszych osób i małe dzieci przed Komunia.-w tym samym czasie grupa młodzieży osiedlowej przed sklepem z piwem,(problem), Ksiądz z młodzieżą oazową w dolnym kościele? Choć myślę,że niekoniecznie trzeba było zajmować się nimi , mogli uczestniczyć w majowym? Za to nie uciekać od problemu i wyjść naprzeciw tej trudniejszej młodzieży.

      Polubienie

      • Ks. Marek pisze:

       Każdy wybiera, jak umie, Pani Ewo. Ci, którzy wybierają słabiej, bliżej siebie (egoistycznie) są narażeni bardziej na zaimpregnowanie w złu, aniżeli Ci, którzy żyją by być dla kogoś.
       Jezus rzekł był kiedyś: nie rzucajcie pereł przed wieprze!

       Polubienie

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.