Rekolekcje to uprawianie gleby serc a nie głoszenie referatów

W internecie można sobie poczytać o sprawie rekolekcji, podczas których miał wygłosić referat (na rekolekcjach???) Pan T. Terlikowski.

tutaj oraz tu i zapewne w wielu innych miejscach. Nie potrafię przejść nad tym tematem milcząc. Sam wczoraj słyszałem na żywo pewnego kapłana, który do gimnazjalistów, właśnie też na rekolekcjach ( w kościele) mówił o aborcji właśnie i okolicznych jej sprawach.

Powiem tak, z pozycji kapłana: mam dość odwracania Ewangelii do góry nogami. Mówienie do dzieci o bezeceństwach ich rodziców jest chore. To zasiewanie zarazy w ich duszach i sercach. Dzieciom trzeba pokazywać kochającego je Boga, Boga przebaczenia, cierpliwości, błogosławieństwa, obecności, przygody odkrywania człowieczeństwa.

Reklamy

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii behawioryzm, Dzieje, Formacja Sumienia, Variae i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Rekolekcje to uprawianie gleby serc a nie głoszenie referatów

 1. Ewa P. pisze:

  Świetnie! Instrukcji wszelkich dla dzieci i młodzieży dość. Cieszę się, ze młodzież z jednej z warszawskich szkół średnich zaprotestowała w tym temacie.

  Polubienie

 2. madzia pisze:

  A mówią,że młodych nic nie interesuje bardzo dobrze,że pokazali iż mają swoje zdanie☺.

  Polubienie

 3. Ks. Marek pisze:

  Pani Magdo, przeczyta Pani komentarz mój do wypowiedzi Pani Ewy. To samo słowo kieruję do Pani.

  Polubienie

 4. Ks. Marek pisze:

  Ciekawy głos w dyskusji. Mądry, wyważony, sądzę, że prawdziwy. Potwierdzający to,
  o czym próbowałem pisać powyżej: cała medialna sprawa rozdmuchana jest przez dużych,
  mających jakieś swoje cele do zrealizowania, nie wiedzieć jakie.
  https://dorzeczy.pl/kraj/26130/Katolik-to-religijny-ekstremista-Liceum-odwolalo-rekolekcje-z-Tomaszem-Terlikowskim.html

  Jako uczeń rzeczonego liceum chciałbym wtrącić trzy grosze. Po pierwsze ,tematem prezentacji pana Terlikowskiego było „Zwarcie cywilizacji z perspektywy chrześcijanina” zaś on sam twierdzi ,że mówiłby głównie o obronie życia. Wpisuje się to w temat ale na pewno go nie wyczerpuje. Po drugie, pana Terlikowskiego oprotestowała niewielka grupa uczniów a większość z ok. 1000 osób ,które się pod tym podpisały pochodzi spoza szkoły (co jest chyba logiczne, biorąc pod uwagę ,że uczy się tu 600-650 osób). Koniec końców była to decyzja dyrekcji, pewnie podjęta dla świętego spokoju. Zaproszenia pana redaktora nie skonsultowano z nauczycielami ani uczniami (choć osobiście chętnie bym go posłuchał). Ponadto rekolekcje z panem Grzegorzem Górnym z tej samej opcji co pan Terlikowski nie zostały odwołane i odbędą się dzisiaj (04.04.2017). Uwagę zwraca zarówno ostra reakcja Terlikowskiego jak i mediów bez względu na reprezentowane poglądy. Na telewizjarepulika.pl akcję przedstawiono jako prześladowanie konserwatysty przez lewacką dyrekcję i uczniów ,zorganizowane przy pomocy Gazety Wyborczej. Z kolei artykuł na wyborcza.pl napisano tak, jakby pana Terlikowskiego oprotestowali wyłącznie uczniowie, co jest (jak wspomniałem) bzdurą ,bo w szkole jest razem dużo mniej niż 1000 osób a większość (w tym ja) w ogóle nie była zainteresowana protestem. Tyle w temacie. Jak widać ciężko dziś o rzetelną informacje po obu stronach barykady.

  Polubienie

  • Ewa P. pisze:

   Jak widać ciężko dziś o rzetelną informacje po obu stronach barykady.To prawda!
   Dobrze jednak byłoby, aby pan Górny i pan Terlikowski spełniali swoją rolę do czego sa przygotowani i powołani, a nie narzucali własnych poglądów młodzieży, nie zwalniali duchowieństwa.Mogą swoje referaty tudzież inne prelekcje głosić poza szkołą i wówczas uczestniczyć będzie każdy kto szuka odpowiedzi na pytania, której będą mogli udzielić w/.w panowie

   Polubienie

 5. G. pisze:

  (…)

  Polubienie

 6. Ks. Marek pisze:

  G.Ostrzegam – po 1 za trollowanie, po 2 drugie za wiele kont, z których są pisane komentarze. To niedojrzałe a wręcz nawet zakrawa o patologię. Treść komentarza usuwam z powodu braku merytoryczności. Możemy się z kimś nie zgadzać, a le to nie uprawnia do wylewania ścieku na niego.

  Polubienie

  • G. pisze:

   Naprawdę? To tylko księdza danie:D A gdzie jest napisane zee musze podpisywac sie jednem i tym samym nickiem i używać ciągle jednego meila skoro moge ich mieć wiele?

   Polubienie

   • Ks. Marek pisze:

    Nie jest napisane to nigdzie tu, na blogu. Taki skrypt mają w sobie ludzie, którzy są zalogowani w rzeczywistości. Nic to, blog daje stosowne narzędzia, by sprawę zamknąć definitywnie.

    Polubienie

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.