Bóg miłosierdzia a nie tani rozgrzeszacz

Napisałem z jakieś 5 lat temu ten oto tekst: Za co mogę nie otrzymać rozgrzeszenia? Notka jest cały czas aktualna i nie schodzi z rankingu najbardziej poczytnych wpisów bloga. Cieszę się z tego bardzo, bo to świadczy wg mnie o jednym: że cały czas świadomość grzechu przynagla człowieka do poszukiwania wolności, tej prawdziwej, trwałej, opartej na Świętym Bogu i do Niego prowadzącej.

Dziś, zainspirowany tekstem z Gazety Polskiej postanowiłem odświeżyć powyższą notkę. Tekst Pana Terlikowskiego wydaje się być istotnym dopowiedzeniem w kwestii możliwości bądź jej braku w otrzymaniu rozgrzeszenia, czy przynajmniej w kwestii sięgnięcia po nie.

Dziś „Gazeta Polska” publikuje tekst autorstwa T. Terlikowskiego: Pokusa „taniego miłosierdzia”. Autor pisze m.in.: iż są tacy, którzy chcą wmówić społeczności, iż niezależnie od tego, jakiego grzechu dopuści się człowiek, to Bóg i tak wszystko mu wybaczy. Jak podkreśla Terlikowski, wizja Stwórcy ukazująca go jako bezmyślnego, nierefleksyjnego „rozgrzeszacza” ludzkich postępków jest obiektywnie nieprawdziwa. „Oczywiście, Bóg kocha nas do szaleństwa, chce nam wybaczać, chce okazywać miłosierdzie, ale…po pierwsze, my musimy tego chcieć, Bóg bowiem tak bardzo szanuje naszą wolność, że nie może nam wybaczyć, jeśli my wybaczenia nie chcemy. A po drugie, to przebaczenie nie niweczy sprawiedliwości, nie sprawia, że Bóg przestaje być sprawiedliwy, ani nie wyklucza słusznej kary, zadośćuczynienia z życia społecznego” – pisze dziennikarz.

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Formacja Sumienia, Jubileusz Miłosierdzia, misericordiae watch, Życie Duchowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.