O Świętym Marcinie, taniej jatce i niepodległości krótka refleksja

Jezus powiedział do swoich uczniów: Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego: jedli i pili, żenili się i za mąż wychodziły aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich. Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba deszcz ognia i siarki i wygubił wszystkich; tak samo będzie w dniu, kiedy Syn Człowieczy się objawi. W owym dniu kto będzie na dachu, a jego rzeczy w mieszkaniu, niech nie schodzi, by je zabrać; a kto na polu, niech również nie wraca do siebie. Przypomnijcie sobie żonę Lota. Kto będzie się starał zachować swoje życie, straci je; a kto je straci, zachowa je. Powiadam wam: Tej nocy dwóch będzie na jednym posłaniu: jeden będzie wzięty, a drugi zostawiony. Dwie będą mleć razem: jedna będzie wzięta, a druga zostawiona. Pytali Go: Gdzie, Panie? On im odpowiedział: Gdzie jest padlina, tam zgromadzą się i sępy. (Łk 17,26-37)

O co chodzi z tą padliną? Jakie sępy ma na myśli Pan Jezus?

Po kolei.

Najpierw kilka zdań o Marcinie, biskupie Tours, który, tak się składa, patronuje naszej niepodległości. Ów Boży mąż stał się na tamten czasem swego rodzaju sakramentem obecności Boga pośród wojska cesarskiego. Poznawszy Chrystusa, swe życie już tylko Jemu Samemu podporządkował. Przepędził sępy demona, zadbawszy uprzednio, by nie miały żeru w padlinie grzechu.

Przykład współczesny. Już bez zabarwień legendarnych.

Pracownik fizyczny, a zwłaszcza operator sprzętu wszelkiego,  w Polsce lat 50, 60, 70 a także i dziś nierzadko, inkasował i inkasuje 3 pensje. Pierwsza to ta, o którą ułożył się z pracodawcą w umowie o pracę; druga płynie z tak zwanych „fuch”; trzecia natomiast ze sprzedaży paliwa, dzięki tzw „przepałom”. „Fuchy” to kradzież czasu jeśli są robione w trakcie godzin pracy, a jak po godzinach, to jest to niegodziwe posługiwanie się cudzym mieniem dla własnych korzyści. Sprzedaż paliwa, to zwyczajna kradzież mienia. Niech nie dziwi więc, że dziś nadal nieuczciwość to pięta achillesowa wielu naszych rodaków. Stary błąd jest złym zwyczajem i utrwalany w kolejnych pokoleniach generuje kolejne moralnie złe postawy. To taka „tania jatka”, w której handluje się padliną grzechu. Sępy mają co żreć, mają siłę, by straszyć, by być przerażającymi.

Inny przykład. Tym razem dotyczący duchownych.

Był taki ksiądz, co w latach komuny, rok w rok miał ZAWSZE pozwolenie na procesję Bożego Ciała do 4 ołtarzy. Wszyscy jego koledzy oraz sam biskup zachodzili w głowę, jak on to robi. Kiedyś powiedział. Chodziło do „wyznaniowego” i prosił o pozwolenie na 6, albo i nawet 8 ołtarzy. Ten zgadzał się na góra 4…

Pewnego razu pojawił się pomysł, by w okolicy parafii tego księdza powołać kolejna parafię. Zawołał go biskup i mówi mu: idź do władzy ludowej po pozwolenie. Masz patent, doświadczenie, więc dasz radę. Poszedł. Zgłosił projekt na kościół dla parafii kilkudziesięciotysięcznej, mając w sercu zamysł budować kościół dla kilku tysięcy parafian. Jakże bardzo usta rozdziawił, jak usłyszał zgodę na kilkadziesiąt tysięcy… Ale! Co tam rozdziawione usta! Dziś, kiedy mija ze 30 jak nie więcej lat od tamtego czasu, kościół nadal się buduje, a część postawionych niegdyś murów już trzeba remontować!

Podstęp, przebiegłość a nade wszystko kłamstwo, to kolejna padlina, do której rzucają się sępy, mając uciechę, że poszarpią niejedną duszę!

Dzień Syna Człowieczego jest nieunikniony. Jednak nie data jest istotna, ile przygotowanie do tego dnia. Bo że on nadejdzie, to pewne, ale że będziemy nań gotowi to już różnie, czytaj: indywidualnie, trzeba rozeznawać.

Święty Marcinie!, Rycerzu Chrystusa, wspomagaj nas, byśmy odkrywali wolność i niepodległość w samych sobie!

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii behawioryzm, Dzieje, Formacja Sumienia, Puncta, Słowa o Słowie, Słowo, Życie Duchowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.