Pamiętnik wiejskiego proboszcza – rozważanie o żużlu

W dzisiejszej godzinie w ciągu dnia modlimy się słowami Ps 119

Odtrącasz jak żużel wszystkich grzeszników ziemi, *
dlatego miłuję Twoje napomnienia.

Na plebanii mam piec CO. Świat i ludzie, żeby w nim napalić, zwłaszcza po przerwie ponad 20 lat w tego typu akcjach. Daję jednak radę, za co dziękuje Panu Bogu, jak i też dziękuje Mu za pomocnika, który gdy mnie nie ma, dba, by w piecu nie było ciemno.

Jest jednak pewien problem, który wiąże się z piecem. Tym problemem jest żużel (a dokładniej popiół). Nie ma za bardzo gdzie go wyrzucać. Jeszcze z tym po drewnie to nie ma aż tak wielkiego problemu, to dobry nawóz. Można przesypywać nim kompost, czy na grządki wysypywać. Ale co robić z tym po węglu? Tym bardziej po tym oszukanym, jaki się zdarza, że co do pieca wrzucisz, to i wyjmiesz?  Trzeba się będzie z tym zmierzyć. Póki co, palę drewnem. 🙂

Oczywiście, żużel z pieca, popiół, to tylko pretekst. Chodzi o coś znacznie ważniejszego i głębszego.

Żużel, tak zwana „szlaka” to odpad. Im wartościowsze paliwo i odpowiednio przeprowadzony proces spalania w sprawnym i wydajnym piecu, tym mniej żużlu i popiołu.

Przekładając to na rzeczywistości duchowe: im szlachetniejsze intencje i odpowiednio dobrane do ich realizacji uczynki, przeprowadzone w sposób przemyślany i odpowiedzialny, przez człowieka dojrzałego, nazywanego przez Słowo Boże oraz Sł. Bożego, ks. Blachnickiego, „nowego człowieka w Chrystusie”, tym mniej obiektywnego zła (odpadów) w postaci okazywanego gniewu, nienawiści, narzekań, agresji, manipulacji, etc. Nie ma wtedy konieczności „kombinowania” z utylizacją szlaki.

Niech słowa Ps 119 jak i również obraz pieca uplastycznią nie tylko nasze pragnienie zdążania do stawania się Nowym Człowiekiem, ale niech też będą nam przypomnieniem, że życia trzeba przeżyć na chwałę Bożą, a nie przekombinować je diabłu na uciechę!

 

 

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dzieje, Puncta, Słowa o Słowie, Variae i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.