Całoroczne mini-rekolekcje: Falochron jest dla latarni, a nie latarnia dla falochronu!

Bywa, że latarnia morska jest otoczona „najeżonym” falochronem. Widzę w tym pewną analogie do życia duchowego człowieka, do życia wg wartości.

Latarnia to dusza i sumienie. Natomiast ów „najeżony” falochron to rozsądek, krytycyzm, etos kulturowy, nawyki, etc. Falochronu z daleka nie widać, podobnie jest z duszą i sumieniem. Jak się zbliżyć do falochronu, to można mieć mieszane uczucia (ptasie odchody, plamy zanieczyszczeń, sól, etc). Jednak najważniejszy fakt jest taki, że to falochron jest dla latarni, a nie na odwrót. Im latarnia jest okazalsza, w sensie, że piękniejsza, mająca większy zasięg sygnalizowania, tym mniej w oczy razi falochron.

Tak więc trzeba się zbliżyć do człowieka, poznać jego sumienie, duszę, by uradować się tym światłem, którego latarni strzeże czasem mało pociągający estetyką falochron.

Panie, rozświetlaj Twoim Światłem latarnie naszych dusz, sumień!

latarnia

Advertisements

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Formacja Sumienia, Mini-rekolecje, Życie Duchowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s