Halloween`owo: Odmienność nieba od piekła

 

Na okoliczność Halloween w znaczeniu pierwotnym: All Hollows Eve , wznosząc serca i myśli ku Bogu, którego w Jego Niebieskiej Chwale wielbią Święci i Błogosławieni, wzywając ich wstawiennictwa, by dopomogli nam zasilić ich szeregi w wieczności.

Obydwa stany ostateczne człowieka po śmierci, niebo i piekło, można – paradoksalnie – próbować porównać, dokonując pewnego zestawienia. Łączy je przede wszystkim wieczność ich trwania. Są to możliwe i alternatywne dla człowieka stany, ale jakościowo (i istotowo) są to stany absolutnie różne:

1. Niebo jest chcianym i zamierzonym przez Boga stanem, przeznaczonym dla stworzonych istot osobowych. Piekło nie jest tworem Boga, lecz samego stworzenia. Jest wyraźnym wyrazem sprzeciwu wobec celu, wyznaczonego przez Stwórcę.

  1. Niebo jest nagrodą, nowym darem i łaską dla człowieka w sensie spełnienia jego człowieczeństwa, ostatecznym dopełnieniem sensu i bytu życia. Piekło jest karą, brakiem daru Boga i Jego łaski, a zatem brakiem spełnienia człowieczeństwa, uwiecznieniem bezsensu ludzkiego życia i wiecznym niedopełnieniem jego istoty.

    3. Niebo będzie w Sądzie Ostatecznym ubogaceniem wartości życia i nastaniem wiecznie trwającej jego pełni jako realizacji pleromy człowieka. Piekło będzie jedynie wspomnieniem przegranej.

  1. Niebo jest dla aniołów i błogosławionych nigdy niekończącym się i zawsze nowym obdarowywaniem przez Boga i samym Bogiem. Piekło to trwała frustracja, połączona ze świadomością, że sam człowiek jest temu winien, ponieważ nie poddał się wiecznemu dopełnieniu.

            Stany bytowania człowieka po śmierci ciała wyraźnie wskazują na to, że jest on istotą nieśmiertelną. Punktem oparcia dla nowego bytu jest element duchowy, czyli dusza.

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dzieje, Szkoła duchowych twardzieli, Variae, Życie Duchowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.