O sprzątaniu

Przychodzi czasem taka myśl, że wypadałoby zrobić ze swoimi rzeczami porządek – przejrzeć jakieś stare papiery i szpargały, może z niektórymi z nich się pożegnać. Zaraz po tym jednak pojawia się inna refleksja: po co? Po co sprzątać, po co próbować coś układać, skoro tam i tak powstanie bałagan? I po co przeglądać te papiery, skoro i tak WIEM, że one MUSZĄ pozostać gdzie są, nie mogę się pozbyć ani jednego. Kiedy zacznę, mimo wszystko, sprzątać, okazuje się niekiedy, że jednak można coś wyrzucić czy oddać, a po starannym ułożeniu rzeczy, wygląda to wszystko całkiem przyzwoicie. Myślę, że rzecz ma się bardzo podobnie, jeśli chodzi o życie duchowe.

Bardzo często mam odruch obronny – ,,tego lepiej nie ruszać”. To jest taki grzech, to jest taka słabość, że nigdy z tego nie wyjdę. Nawet nie ma sensu próbować. Przecież i tak nic z tego nie będzie. Ja to WIEM. ,,Tego fragmentu Ewangelii nie czytam” – znam już go prawie na pamięć, tyle kazań o nim słyszałam. Ile można? Już nic nowego ta przypowieść w moje życie nie wniesie. Ja to WIEM. Przykłady można mnożyć. Warto się jednak zastanowić, czy postawa ,,Ja to WIEM” nie niszczy mnie samej?

Czy nie jest tak, że przez z góry założone niepowodzenie czy też bezsens działań zamykam przed sobą jakieś drzwi (a właściwie: nawet ich nie próbuję otworzyć)? Czy w swojej pysze nie próbuję ograniczyć Wszechmocy Boga? Bardzo ujęło mnie w Dzienniczku św. Faustyny pytanie Jezusa: Czy myślisz, że zabraknie mi mojej Wszechmocy?. Jezus zapewnia, jak mówił i do św. Pawła: ,,Wystarczy Ci mojej łaski” (2 Kor 12,9). Wszechmoc jest ponad naszymi wyobrażeniami, dlatego Bóg zapewnia wprost: wystarczy. We Mnie jest tyle, ile potrzebujesz. We Mnie jest tyle, ile trzeba ci, byś się nasycił. We Mnie jest Pełnia twojego szczęścia.

Informacje o Agnieszka

Uważam, że na każdym etapie życia człowiek powinien się rozwijać i dążyć do poznania samego siebie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii behawioryzm, Dzieje, Formacja Sumienia, Szkoła duchowych twardzieli, Życie Duchowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „O sprzątaniu

 1. agnieszka pisze:

  Czytam i mam taką refleksję.

  O nie jakieś sprzątanie…łe…

  „miłość nie polega na uczuciach ale na uczynkach ” św. Teresa z Lisieux

  Czytam dalej…o…to jest sensowne.. Przecież i w życiu coś muszę aktualnie posprzątać ale w zasadzie ostatnie doświadczenia życiowe nabalaganily mi w życiu duchowym…chcąc nie chcąc muszę się zmierzyć z tym chaosem i dopuścić moje własne myśli które precz odrzucam bądź zakopuje pod większą góra bałaganu…

  A ostatnia refleksja…o czym też mało ludzi myśli…
  Wiedza to nie to samo co żywa wiara…co to wiara…życie Miłością a miłość jest czymś co się czyni jak mówiła św Teresa wiara

  Polubienie

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.