O Bogu mistycznym

Często zdarza się, że nie rozumiem Pisma Świętego, a teksty modlitw czy pieśni liturgicznych i religijnych wydają mi się niezrozumiałe, czasem nawet bezsensowne, zupełnie wbrew logice (weźmy choćby fragment pieśni ,,Matko, która nas znasz” brzmiący: ,,Matko przez Syna nam dana”).

Pamiętam, jak ks. Pawlukiewicz w jednym ze swoich kazań powiedział, że Boga nie można do końca zrozumieć, bo przestałby On być Bogiem. Trzeba więc rozumieć czy nie? Święty papież Jan Paweł II podkreślał wagę rozumu i wiary jako dwóch filarów. Tak jest. Trzeba jednak w każdym momencie pamiętać, że Bóg jest Tym, który jest PONAD:

Bo myśli moje nie są myślami waszymi
ani wasze drogi moimi drogami –
wyrocznia Pana.

Bo jak niebiosa górują nad ziemią,
tak drogi moje – nad waszymi drogami
i myśli moje – nad myślami waszymi. (Iz 55,8-9)

W związku z powyższym, nie będę w stanie ogarnąć Go rozumem. Często dotyka to mojej pychy i, gdy nie jestem w stanie pojąć czegoś, co Jego dotyczy, gotowa jestem nawet odejść od Kościoła, od wiary. Kiedyś Duch Święty podczas różańca podsunął mi dość specyficzny sposób rozważania tajemnic (!). Chodzi mianowicie o to, żeby zamiast tradycyjnie przywoływać to, co Pismo Święte podaje, medytować o tym, czego nie wiadomo. Nie chodzi przy tym oczywiście o napisanie własnej piątej Ewangelii, uzupełniającej treści, o których Ewangeliści milczą. Proponuję jedynie próbę zauważenia w Ewangelii Tajemnicy, tego, że może chciałabym, żeby było tam o czymś, o czym nie ma (jak choćby o dzieciństwie Jezusa), tego, że coś jest niejasne i zaakceptowanie tego wszystkiego, uwielbienie Jezusa w Misterium Jego Życia i działania. Potrzeba zachwytu tą Tajemnicą ze świadomością, że poprzez duchową formację mogę poznawać Boga coraz głębiej, a równocześnie coraz bardziej odkrywać, że On jest niewyłowiony i nie do poznania. Zachwyt ten będzie ,,motorem” wiary i będzie rozbudzał pragnienie Nieba, stanięcia z Nim twarzą w Twarz i poznania go Tam Takim, jakim Jest. Myślę, że zaakceptowanie Misterium jest ważnym elementem życia duchowego świadomego chrześcijanina.

Informacje o Agnieszka

Uważam, że na każdym etapie życia człowiek powinien się rozwijać i dążyć do poznania samego siebie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Życie Duchowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.