Katechezy Neokatechumenalne: Serce wielkie nam daj zdolne objąć świat

Wróciłem z kolejnej katechezy wstępnej, głoszonej w naszej parafii przez katechistów Drogi Neokatechumenalnej. Muszę powiedzieć, że był to na prawdę super czas, żeby sobie na nowo poukładać pewne sprawy, odświeżyć, zaktualizować.

Patrząc schematycznie na świat – zamieszkały jest przez 2 i ½ miliarda chrześcijan. Z tego 1 miliard i 160 milionów to katolicy. Tych ostatnich można by opisać za pomocą 3 kręgów:

 1. ci, którzy są solą (ok 1.5% katolików z 1 miliarda i 160 mln ludzi, którzy żyją Ewangelią i głoszą swoim życiem Zmartwychwstałego), którzy powodują znaki zapytania w umysłach wielu
 2. ci, którzy są „posoleni”, czyli jakieś 10 % katolików, którzy dość minimalistycznie raczej, ale jednak, działają, by podtrzymać życie wiary (Msza św., sakramenty, modlitwa – pobożność tzw. tradycyjna)
 3. „Judasze” – mający w nienawiści Chrystusa i Jego Kościół – nie mniej, potrzebni w dziele zbawienia, tak jak potrzebny był Judasz Iskariota, by wypełniło się Misterium Paschalne.

Katechezy, czy każda inna forma zatrzymania się nad sytuacją ówczesnego świata, świata desakralizacji i dechrystianizacji to dobry czas, by się zastanowić nad tym, jakie miejsce w moim życiu zajmuje Bóg. Czy jest to faktycznie Bóg żywy, który daje nam Swe serce, zdolne objąć świat?

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dzieje, Variae i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Katechezy Neokatechumenalne: Serce wielkie nam daj zdolne objąć świat

 1. Wojciech pisze:

  Z tej szybkiej statystyki wnoszę, że Judasze to 88,5 % ? Jak to się ma do słów że „Kosciół nigdy nie miał się tak dobrze (jak teraz) ? Z kolei te 10 procent określane jest przez Drogę jako religijność naturalna, ergo pogańska, i z tego co i wiem grupa ta jest celem nieustannych kerygmatycznych kuksańców (wiem ponieważ byłem w zeszłym roku obiektem tzw. „wyrabiania normy nawróconych” przez jednego z Braci) ze strony tego 1,5 procenta , a propos czy znana jest całkowita liczba członków Drogi ?
  Strach pomyśleć co by było gdyby liczba całkowita przekraczała te ,5 % . Tworzy się wówczas dodatkowe listy dla kolejnych „144 tysięcy” czy też zwiększa się statystykę tych którzy są „solą” ?

  Polubienie

  • Ks. Marek pisze:

   Czemu Pan manipuluje informacjami, które podaję? Niech się Pan odniesie do meritum wpisu, albo niech Pan „cudzołoży” gdzie indziej. Jeszcze jeden Pański impertynencki wpis i będę Pańskie komentarze usuwał do kosza.

   Polubienie

   • Wojciech pisze:

    „Patrząc schematycznie na świat – zamieszkały jest przez 2 i ½ miliarda chrześcijan. Z tego 1 miliard i 160 milionów to katolicy. Tych ostatnich można by opisać za pomocą 3 kręgów”. I dalej trzy kategorie : „sól”, „posoleni” „Judasze”. Ta ocena stanu chrześcijaństwa jest chyba meritum, które pozwoliłem sobie skomentować. Mam wątpliwą przyjemność wczytywać się w powtarzany już od lat schemat, który jest po prostu obraźliwy dla tych wszystkich, którzy nie mieszczą się zdaniem nauki katechistów w grupie 1,5 % (byłem kilkanaście lat temu na spotkaniu Drogi – mogę więc to tylko potwierdzić. Z tą tylko różnicą że trzecia grupa nie nosiła jeszcze miana „Judaszów” – widzę radykalizację) I choć jest to obraz nieprawdziwy, a dane wzięte z sufitu, to jednak często powtarzany członkom Drogi formatuje ich w stylu głębokiej opozycji do „tamtej reszty” .
    Jako dowód przytoczę księdzu kulisy „normy nawróconych” o której wspomniałem w komentarzu powyżej. Otóż wspomniany brat indagował mnie do przyjścia na katechezy Drogi i kiedy mu przypomniałem ze już należę do innej (POSOBOROWEJ) wspólnoty skomentował to krótko: „najwyższy czas żeby się nawrócić” Uprawiacie więc ten okropny prozelityzm, od którego tak mocno się odżegnujecie.
    No cóż , przywykłem przez te lata do różnych okresleń i objawów agresji członków Neo, jednak księdza „cudzołożenie” pozwolę sobie skopiować jako pamiątkę, niestety „epistola non erubescit”.

    Tak więc ; do nie zobaczenia…
    Wojciech

    Polubienie

    • Ks. Marek pisze:

     Panie Wojciechu, Pan doskonale się wpisuje w bycie Judaszem. Pan nienawidzi Kościoła, a tym samym Chrystusa. Dla Pana Ewangelia i jej nakazy są morderczym, zniewalającym , poniżającym Pana obowiązkiem. Gdyby Pan był na prawdę wolnym i uczciwym człowiekiem, to by Pan nie marnował siły na obrażanie mnie i pewnie wielu mi podobnych lecz by Pan z troską i drżeniem zabiegał o to, by braci (bliźnich) sprowadzać na ścieżki Chrystusowe. Ewentualnie, w drugą stronę: ogłosił by się Pan jawnym przeciwnikiem Boga. Pan jednak woli „judaszyć”, szanowny Panie. Jest Pan słabym człowiekiem, który mógłby wznieść się ponad zdradę, ale już się w niej Pan tak rozsmakował, że Pan nie widzi tego, że przynosi hańbę Chrystusowi i Jego Kościołowi.
     Za Pana uruchamiam krucjatę modlitewną i postną.

     Polubienie

     • Wojciech pisze:

      Dawno nie spotkałem się z takim stekiem obelg wobec mojej osoby, mojej relacji z Bogiem i Kosciołem. To jest zwykłe hejterstwo, udrapowane Ewangelią.
      Tak się składa że również poszczę dzisiaj , zgodnie z prośbą Episkopatu w intencji ofiar Ukrainy. Szczerze pomodlę się również za księdza.

      Wojciech

      Polubienie

     • asdfgh pisze:

      skandaliczna zenujaca odpowiedz godna plebana na wiejskiej parafii. Gratuluje.

      Polubienie

 2. tomcio pisze:

  Panie Wojciechu, to nie są obelgi…proszę mi wierzyć 🙂
  Ksiądz Marek w zapale moralizatorko-inkwizytorskim, że sie tak wyrażę, nie widzi możliwości na zaistnienie na jego blogu odkryć, których nie On jest autorem…..
  To tylko młodość i pewnego rodzaju zadufanie, które z wiekiem przejdzie.
  Serdecznie Pana pozdrawiam 🙂

  Polubienie

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.