Z serii jak trafiacie na bloga: czy ksiądz może…? (o niepodległości Polski słów kilka)

…czy każdy ksiądz może rozgrzeszyć świętokradztwo?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest świętokradztwo.

W ścisłym rozumieniu jest to znieważenie – celowe – osoby lub rzeczy należącej szczególnie do Boga, szczególnie w znaczeniu kultycznym. Jeśli ktoś dokonuje profanacji lub rzeczy świętej z uwagi na to, że jest ustanowiona lub przeznaczona do oddawania kultu Bogu, to wtedy jest to świętokradztwo. Oprócz osób i przedmiotów to mogą być także miejsca: kościół, kaplica, cmentarz. Tak więc mamy 3 rodzaje świętokradztwa: osobowe, rzeczowe i lokalne. Jeśli ktoś potraktuje je bez należnego szacunku, ale z pobudek innych, niż lekceważenie Boga i świętości, będącej łaską Bożą, to wówczas nie ma miejsca świętokradztwo.

Generalnie, świętokradztwo jest grzechem śmiertelnym. Kiedy?

  1. Kiedy w stanie grzechu ciężkiego przystępuję do Komunii Świętej, czy np. małżeństwa, albo bierzmowania i innych sakramentów dla żywych na duszy.
  2. Kiedy jest dokonana przez kogoś profanacja Najświętszych Postaci.
  3. Kiedy napadam na biskupa Rzymu (Papieża)

Jednak też i bywa grzechem powszednim, kiedy idzie o przypadki takie jak niewłaściwe zachowanie w kościele (żucie gumy podczas nabożeństwa, prowadzenie ożywionych rozmów w świątyni podczas celebracji liturgicznych), używanie bez respektu słów Pisma Świętego (np. w niesmacznych dowcipach, bądź w rozmowie, która kieruje się na tory złośliwości, czy kpiny), czy lekkomyślne traktowanie przedmiotów świętych (krzyż wiszący w zakładzie pracy, na widocznym miejscu, a pracownicy rzucają bluzgami; czy podobna sytuacja: różaniec bądź wizerunek św. Krzysztofa w aucie i miotanie bluzgów pod adresem innych uczestników ruchu drogowego).

Udzielając zatem odpowiedzi an pytanie czy każdy ksiądz może rozgrzeszyć świętokradztwo? Z całą mocą mówię: TAK. O ile penitent wyraża skruchę i wolę zadośćuczynienia za popełnione zło. W zależności od rangi czynu, spoczywają mniejsze lub większe obwarowania, by otrzymać absolucję. Jakie są te obwarowania, to już rzecz indywidualna, rozstrzygana przez kompetentną władze duchową.

Jutro świętujemy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Idąc tokiem rozumowania Akwinaty, który uczy, iż należy odróżnić tyle rodzajów świętości ile jest różnych racji świętości rzeczy świętych, jakim okazuje się nieuszanowanie – można też wysunąć tezę, iż działanie na szkodę Ojczyzny jest też swoistym świętokradztwem: utrwalanie w świecie obrazu Polski rozpijaczonej, złodziejskiej, nienawistnej dopuszczamy się znieważenia świętej ziemi Polskiej, która wydała tak wielu świętych i błogosławionych, która jako ziemia poświęcona Chrystusowi Jemu Samemu powinna służyć i Jego chwałę zwiastować!

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dzieje, Formacja Sumienia, Variae i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.