Dobry. Puncta do Rdz 1_18b

Niezłe, nie najgorsze, niezgorsze, niczego sobie, całkiem-całkiem, względne, znośne, strawne, takie sobie, jako-takie, w miarę; wszystkie te przymiotniki to propozycje, jakie edytor MS Office podpowiada jako wyrazy bliskoznaczne słowa DOBRY.

 

Próbuję sobie czytać Rdz 1 właśnie w kluczu tych słów bliskoznacznych.

Stworzył Bóg świat i to co na świecie i widział, że to wszystko było niczego sobie
Stworzył Bóg świat i to co na świecie i widział, że to wszystko było takie sobie
Stworzył Bóg świat i to co na świecie i widział, że to wszystko było całkiem – całkiem
Stworzył Bóg świat i to co na świecie i widział, że to wszystko było znośne

Itd., itp., etc

Jedno mi się rzuca od razu na myśl: z tych zdań płynie niezadowolenie; zawiera się w nich wola poprawienia dzieła.

W języku hebrajskim interesujące nas słowo to Kî-tôb, gr. Kalon. To greckie słowo pojawia się też w J 10, 14 (Chrystus Dobrym Pasterzem)

Warto przyjrzeć się mu bliżej.

Kalos w 1 znaczeniu odnosi się do wygładu zewnętrznego i określa piękno. W 2 znaczeniu tyczy się jakości, zgodności czegoś z celem, dla którego istnieje jako dobre i użyteczne. Kalos to także dobry i piękny – w sensie – wolny od usterek, czysty, dogodny, cenny. Kalos to także żyzna ziemia uprawna. W sensie etycznym kalos to zacny, szlachetny, to co dobre pod każdym względem, szlachetne, nie naganne, bez zarzutu. Jako miara, kalos to zapełnienie.

Widać zatem wprost, iż

Po 1     prawda jest krótka w brzmieniu, nie trzeba się na drobne rozmieniać, by prawdziwie uznać wartość kogoś/czegoś

Po 2     świat stworzony przez Boga jest nie do zakwestionowania jako wartość wyjściowa, która ma służyć wartościom nadrzędnym.

Po 3     mamy wszystko, co konieczne, by dobrze życie przeżyć, wykorzystać nie tylko jako szansę, ale tez przyjąć jako dar, czy bardziej – odczytać je w kluczu współuczestniczenia wraz z Bogiem w dziele stwarzania, stawania się świata. Prawda, że to bardziej interesujące i pociągające, aniżeli traktowanie siebie, albo o zgrozo! Innych, jako trybików  w maszynie?

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblia, Formacja Sumienia, Modlitwa, Puncta, Szkoła duchowych twardzieli, Słowa o Słowie, Słowo i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Dobry. Puncta do Rdz 1_18b

  1. meizi pisze:

    hmmm… A czy ja mogę się nie zgodzić tak do końca z wpisem? Język polski jest …. zdecydowanie bardziej urozmaicony. To co w danej chwili przychodzi mi do głowy…to :bez zarzutu, godziwy, porządny, prawy, rzetelny, nieskazitelny, akuratny, słuszny, należyty, odpowiedni, adekwatny.
    MS office i jego.. podpowiedzi.. jakieś takie.. mizerne mi się zdają. Ale może się mylę??
    Słowo „dobry” ma jednak.. to coś w sobie, choć jak mi się zdaje można odnaleźć bardzo zbliżone mu synonimy.
    O słowie zaś „kalos”.. jeśli ktoś ma ochotę oczywiście, odsyłam do książki Barcleya „Ważniejsze słowa Nowego Testamentu”… naprawdę, zadziwiająca lektura.
    Punkt 1- tak
    Punkt 2 – wielce prawdopodobne i chciałoby się …śmiało powiedzieć „tak”
    Punkt 3 – bardzo nieśmiałe.. „tak”.

    Polubienie

Proszę, wypowiedz się

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.