Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X nadal suspendowane

Jeśli tkwię w błędzie, to mnie prostujcie. Ale po mojemu, to FSSPX są nadal suspendowani i jest to kara za przestępstwo schizmy. Co za tym idzie, sakramenty przez członków Bractwa sprawowane są co prawda ważne, ale niegodziwie sprawowane. I jeśli ktoś świadomie i dobrowolnie życie sakramentalne wiedzie, korzystając z nich jedynie w kręgu Bractwa, ten jednocześnie grzeszy i przyczynia się do utrwalania schizmy w Kościele Katolickim. Z tego trzeba się spowiadać oraz zarzucić grzeszne działanie.

Jedynie w niebezpieczeństwie  śmierci, bezpośredniego zagrożenia życia można godziwie przyjmować sakramenty sprawowane przez kapłanów z FSSPX. Jeśli jednak ktoś, będąc w zagrożeniu, wychodzi z niego cało – wówczas powinien udać się do godziwego szafarza, bez kar kościelnych, celem przyjęcia godziwego sakramentów świętych.

Do tematu wrócę jutro wieczorem.

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dzieje, Formacja Sumienia, Non possumus - dialog z Lefebrystami i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X nadal suspendowane

 1. Wydaje się, że suspensa formalnie prawidłowo nałożona, ale czuć bardziej literę niż ducha. Im bardziej i dłużej śledzę lefebrystów , tym ich rację wydają się mi uzasadnione i mam odczucie, że rzeczywiście działają w stanie wyższej konieczności.

  A poza tym zachowany i celebrowany ryt jest metafizyczny wręcz. Wiem, co mówię:)
  http://caddicus.blogspot.com/2009/02/ryt-trydencki.html

  Polubienie

 2. Ks. Marek pisze:

  To, co nas dzieli z FSSPX dotyczy obu sfer: i prawa i ducha. Piusowcy zdają się przedkładać instytucjonalizm Kościoła nad Jego naturę, jaką jest bycie Mistycznym Ciałem Chrystusa.

  Polubienie

 3. Fidelis z Sigmaringen pisze:

  „Jeśli jednak ktoś, będąc w zagrożeniu, wychodzi z niego cało – wówczas powinien udać się do godziwego szafarza, bez kar kościelnych, celem przyjęcia godziwego sakramentów świętych.”

  W obecnej sytuacji Kościoła wychodzi na to, że musiałbym się spowiadać (z przyjmowania sakramentów niegodziwych z racji suspendowania kapłanów je sprawujących) u kapłana, który sprawuje te sakramenty w sposób niegodziwy (z racji niegodziwej zmiany rytu), lub u kapłana który je sprawuje w sposób niegodziwy z racji utraty wiary (jakże teraz to częste), lub u kapłana który głosi poglądy sprzeczne z Magisterium Kościoła (to jeszcze częstsze).

  Na przykład u kapłana FSSPX muszę się spowiadać z przyjęcia komunii na stojąco (niegodziwie) lub z uczestnictwa w obrzędach grożących utratą wiary (np. „msze” neokatechumenatu, spotkania ekumeniczne z wyznawcami fałszywych religii), co według obecnych standardów Kościoła posoborowego nie jest grzechem.

  Więc teoretycznie można pójść się wyspowiadać do jakiegoś księdza, który będąc jawnym heretykiem, pozostaje w pełnej jedności z Kościołem (a nawet jest na kościelnym „topie”) na sposób neoński (jakaś dziwna rozmowa/dyskusja z księdzem), czyli w sposób nieważny, po czym przyjąć Komunię Świętą do ręki i na stojąco w sposób niegodziwy!

  I tak kółko się zamyka.

  Zatem wniosek mój jest taki: z racji próby zmiany wiary przez hierarchię, Bractwo działa w stanie wyższej konieczności, a więc wszystko co robią jest ważne i godne.

  Polubienie

 4. Ks. Marek pisze:

  Pol Pot też działał w stanie wyższej konieczności 🙂

  Polubienie

 5. B.P. pisze:

  Słabo wygląda porównywanie pol kota do bractwa ;(

  Polubienie

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.