Paul Valadier: Nędza polityki i moc religii

 

 

 

 

Klęska totalitarnych Lewiatanów nie pozostała bez wpływu na nowożytne państwo. Nowożytne państwo w czasach renesansu miało bezdyskusyjną legitymację do tego, żeby uznać się za suwerena sytuacji podziałów między ludźmi, przede wszystkim żywiąc nieufność do chrześcijaństwa. Teraz nowożytne państwa mają trudność z potwierdzeniem i legitymacją tej suwerenności. (…) To nie religie albo czynnik teologiczny zagrażają państwom. To same państwa zdradzają poważne oznaki słabości albo niemocy, gdy trzeba zaradzać tym formom przemocy, które nie przestają zagrażać naszym społeczeństwom: niesprawiedliwości, wykluczeniu, bezrobociu, kryzysowi wychowania, degradacji środowiska… To państwa mają kłopoty z uregulowaniem ważnych kwestii, które się pojawiają w tak nowych dziedzinach, jak bioetyka czy biomedycyna. Można więc zapytać, czy zamiast nieufności wobec czynnika teologicznego państwo nie potrzebuje pewnego „dodatku“ duszy, nie żeby się poddać jarzmu władz religijnych, ale po prostu – żeby móc wykonać swoje zadania.

 (…) W odróżnieniu od XVI wieku źródłem przemocy w wieku XX są państwa; niektóre z nich z przyczyn ideologicznych poszły w kierunku totalitarnych represji o wiele gorszych niż te, które kiedykolwiek w historii były stosowane przez religie. To państwo suwerenne, czy to w formie szalonego totalitaryzmu, czy to w wyczerpanej już formie pewnych demokracji, zagraża obecnie naszym wolnościom, gdyż jego ekscesy i słabości narażają na szwank wspólne życie i sensowną egzystencję wszystkich.

 (…) Myśl przewodnia dalszych stron książki jest jasna: w historii chrześcijaństwa paradoksalnie to polityka wdzierała się na teren tego, co teologiczne, a nie odwrotnie.“

Ostro i bez zbędnej kurtuazji. Znakomite instrumentum w polemice z liberałami – zwłaszcza z tymi pozbawionymi kręgosłupa światopoglądowego opartego na zdrowej, spójnej antropologii. To tak na początek. Po zakończeniu lektury wrócę do tego wpisu.

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualnie czytam i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.