Lepszy Wróg taki, niż zakonspirowany

Angielski Kościół dopiero co został zmuszony do zamknięcia katolickich ośrodków adopcyjnych, bo nie zgodził się na pośredniczenie w adopcji dzieci przez pary homoseksualne, a już rozpoczyna się nowa antyreligijna kampania na wyspach, tym razem wymierzona w szkolnictwo wyznaniowe. Jak informuje The Catholic Herald, w Wielkiej Brytanii zawiązała się koalicja Accord, zrzeszająca organizacje, które domagają się od rządu, by nałożył na szkoły religijne zakaz naboru uczniów i nauczycieli według klucza wyznaniowego. W szkołach miałyby też być zakazane modlitwy i religijne nabożeństwa. W ich miejsce wnioskodawcy projektu proponują świeckie akademie bądź spotkania międzyreligijne. W skład wspomnianej koalicji wchodzą organizacje różnej maści: sekularyzacyjne, feministyczne i gejowskie, ale także liberalni katolicy, anglikanie czy żydzi, w tym chrześcijański think tank Ekklesia.

Kościół katolicki przyjął tę inicjatywę z wielkim rozgoryczeniem. Zdaniem Oony Stannard, odpowiedzialnej za katolickie szkolnictwo w Anglii i Walii, kampania ta prowadzi w istocie do likwidacji szkolnictwa wyznaniowego. Szkoła, w której katolicy byliby tylko nieznaczną mniejszością, której dyrektorem byłby ateista czy agnostyk, katolicka byłaby już tylko z nazwy – twierdzi Oona Stannard. Brytyjski minister ds. dzieci, Kevin Brennan, nie chce nawet słyszeć o pomysłach koalicji Accord. Jego zdaniem cały problem sprowadza się do tego, że szkoły wyznaniowe dobrze prosperują, mają wielkie osiągnięcia i są bardzo popularne. Rodzice powinni mieć prawo do wyboru rodzaju szkolnictwa i etosu, który chcą przekazać swym dzieciom – twierdzi Kevin Brennan. (Opoka; Radio Vaticana)

Póki co, daruję sobie komentarz własny do tych wieści. Podam jedynie jeszcze jeden cytat:

Aprobata Polaków wobec religii w szkołach publicznych jest nadal większa niż w latach 90., kiedy katecheza raczkowała dopiero jako przedmiot szkolny – w 1994 r. za religią w szkołach opowiedziało się tylko 55 proc. ankietowanych.

Według najnowszych badań CBOS 65 proc. Polaków akceptuje naukę religii w szkołach publicznych, tylko połowa godzi się na religię w przedszkolach. Ponad połowa dorosłych (56 proc.) posłałaby swoje dzieci na religię, a tylko co szósty (16 proc.) wolałby, żeby uczyły się etyki. 20 proc. chciałoby, żeby dzieci uczęszczały na oba przedmioty. (info.wiara.pl)

Informacje o Ks. Marek

Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dzieje i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Proszę, wypowiedz się

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.